Povodom obeležavanja godišnjice Dana sećanja na stradale u NATO agresiji, danas su u beogradskom parku Tašmajdan položeni venci kod spomenika deci stradaloj tokom NATO agresije.
Vence su položili gradski menadžer Goran Vesić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Srbije Negovan Stanković, predstavnici udruženja i građani opredeljeni za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
- Svakog 24. marta se sa pijetetom i dužnim poštovanjem sećamo svih žrtava koje su pale tokom NATO agresije. Stradalo je 2.500 ljudi, od čega 79 dece, a smrt male Milice Rakić možda i na najbolji način oslikava bezumnost te agresije i onoga što se desilo u našoj zemlji - rekao je Vesić novinarima nakon polaganja venaca.
On je podsetio da je 1999. godine Beograd peti put u 20. veku razaran i dodao da je to jedan od najtragičnijih i najstrašnijih događaja u našoj novijoj istoriji.
Vesić je rekao da se NATO agresija desila bez odluke Saveta bezbednosti UN, odnosno protivno međunarodnom pravu, i da do dan danas niko od agresora nije našao nikakvo opravdanje za zločin koji je počinjen.
Kako je dodao, na nama je da se sećamo svih ljudi koji su stradali i da ne dozvolimo da ikada više, kao zemlja i društvo, budemo u situaciji da se nađemo na udaru najjačih, bez zaštite i mogućnosti da se adekvatno odbranimo.
- Upravo zato politika koja se vodi poslednjih nekoliko godina od strane Vlade Srbije, politika u kojoj Srbija ima prijatelje i zaštitnike, je politika koja treba da spreči da budemo u situaciji u kojoj smo bili 1999. godine. Beograd će se sećati onoga što se desilo, trudićemo se da čuvamo pijetet i sećanje na žrtve i da gradimo naš grad tako da se više nikada ne desi slična situacija u budućnosti - podvukao je gradski menadžer.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Negovan Stanković je precizirao da je tokom NATO agresije, za 78 dana, stradalo više od 2.500 građana Srbije, od cega 79 dece.
Osim toga, dodao je on, uništen je najveći broj privrednih subjekata, kao i vojnih objekata.
Spomenik je posvećen uspomeni na mališane stradale u periodu od 24. marta do 10. juna 1999. godine.